پاور بانک ها چگونه کار می کنند؟
پاور بانک ها در واقع باتری های همراه هستند که طبق مداری خاص انرژی را در خورد ذخیره کرده تا در زمان مناسب و مورد نیاز این انرژی را به ا برگردانند.
پاور بانک ها دارای یک پورت MiNi USB برای دریافت انرژی هستند.
این انرژی معمولا از طریق اتصال آنها به کامپیوتر به وسیله پورت USB اتفاق می افتد.
پاور بانک ها بسته به میزان ذخیره سازی انرژی در خود بر حسب میلی آمپر دسته بندی می شوند.  
در زمان خرید پاور بانک ها بسته به دستگاهی که قرار است توسط آن شارژ شود میزان ظرفیت آن مورد توجه قرار گیرد.
معمولا پاور بانک های با کیفیت شارژ ذخیره شده در خود را بین 4 تا 6 ماه بدون کم شدن نگهداری می کنند.
این در حالی است که پاور بانک های بی کیفیت این زمان را به 4 تا 6 هفته کاهش می دهند.
یکی دیگر از نکاتی که در زمان خرید پاور بانک ها باید مورد توجه قرار گیرد توجه به ظرفیت اسمی و ظرفیت واقع ای آنهاست.
معمولا ظرفیت واقع ای پاور بانک ها اندکی کمتر از ظرفیت اسمی آنهاست.
برای مثال پاور بانکی با ظرفیت اسمی 20000 میلی آمپر ظرفیتی در حدود 15000 میلی آمپر در اختیار مصرف کننده قرار دهد.
پاور بانک ها امروزه به دلیل استفاده از گوشی های هوشمند به ابزاری مناسب برای شارژ کردن آنها در مسافرت و مکانهایی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد تبدیل شده اند.

پاوربانک ها برای تأمین برق قابل حمل برای شارژ موارد باتری مانند تلفن های همراه و سایر موارد مشابه که دارای رابط USB هستند استفاده می شود: آنها می توانند از طریق USB و غیره یا به صورت بی سیم شارژ شوند.

همه چیز از تلفن های همراه تا هدفون باتری ، بلندگوهای قابل حمل ، پخش کننده های MP3 از طریق پاور بانک قابل شارژ است.

پاوربانک ها در اشکال و اندازه های مختلفی متناسب با افراد مختلف و نیازهای آنها وجود دارد.

در سال های اخیر ، استفاده از پاوربانک ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است زیرا آنها یک روش بسیار راحت و آسان را برای شارژ تلفن های هوشمند و سایر دستگاه ها در صورت دور بودن از برق را ارائه می دهند. همچنین برای آن دسته از دستگاههایی که امکان شارژ بی سیم دارند ، بانکهای برق شارژ بی سیم نیز معرفی شده اند.

پاوربانک را می توان به یک بانک مالی تشبیه کرد که در صورت لزوم وجوه را می توان واریز ، ذخیره و برداشت کرد. از این موارد اغلب به عنوان شارژرهای قابل حمل نیز یاد می شود.

انواع پاور بانک

چند نوع مختلف از شارژر قابل حمل پاور بانک وجود دارد که قابل خریداری است. 

انواع اصلی پاوربانک های USB شامل موارد زیر است:

پاوربانک جهانی یا استاندارد:

 اینها شارژرهای قابل حمل پاوربانک معمولی هستند که در فروشگاه ها و به صورت آنلاین موجود هستند. آنها از منابع معمول USB مانند شارژرهای USB شارژ می شوند.

این پاوربانک ها معمولاً از یک شارژر USB معمولی شارژ می شوند و در مورد پاوربانک نیز برخی از نشانه ها در مورد وضعیت شارژ آن وجود دارد. ممکن است یک ردیف لامپ LED کوچک یا یک صفحه نمایش الفبایی عددی ساده باشد که سطح شارژ را به عنوان درصد شارژ کامل نشان می دهد. به طور معمول از یک اتصال میکرو USB به عنوان منبع تغذیه استفاده می شود.

پس از شارژ کامل ، از پاوربانک می توان برای شارژ دستگاه های دیگر استفاده کرد. ممکن است یکی دیگر از سوکت های USB نوع A (وابسته به پاوربانک خاص) وجود داشته باشد که می تواند شارژ را به دستگاه های مورد نیاز شارژ منتقل کند.

بانک انرژی خورشیدی:

همانطور که از نام آن مشخص است ، این بانک های خورشیدی می توانند از نور خورشید برای شارژ استفاده کنند. برای این کار آنها پانل های فتوولتائیک دارند. اینها واقعاً فقط می توانند باتری داخلی را در معرض نور خورشید قرار دهند زیرا سلولهای خورشیدی نسبتاً کوچک هستند ، اما با این وجود عملکرد بسیار مفیدی است ، اما فقط در شرایط بسیار آفتابی یا روشن.

از آنجا که شارژ خورشیدی کند است ، می توان آنها را از یک شارژر USB نیز شارژ کرد. شارژ خورشیدی برای پشتیبان گیری مفیدی است ، مخصوصاً اگر در دور از برق هستید.

 برای اطمینان از تبدیل حداکثر انرژی خورشیدی ، برخی از بانکهای پیشرفته انرژی خورشیدی دارای صفحات خورشیدی هستند .حتی در این صورت ، شارژ برخی از آنها ممکن است بیش از 24 ساعت طول بکشد ، و چون به طور واضح آفتاب در شب یا حتی در طول روز تابش ندارد ، ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا شارژ شود. از آنجا که زمان شارژ ، ظرفیت و غیره بطور قابل توجهی متفاوت است ، درصورت وجود امکان خرید ، بهتر است که از نزدیک به ارقام نگاهی بیندازید.

پاوربانک بی سیم:

با وجود ابزارهای زیادی مانند تلفن ها ، هدفون ها و موارد مشابه که اکنون قابلیت شارژ بی سیم را دارند ، این مفهوم توسط صنعت پاوربانک پذیرفته شده است.

به دست آوردن پاوربانک هایی که خودشان از یک منبع استاندارد USB شارژ می شوند امکان پذیر است ، اما آنها می توانند تلفن ها و سایر دستگاه های الکترونیکی سازگار با شارژ بی سیم را به صورت بی سیم شارژ کنند.

این پاوربانک ها از استاندارد Qi استفاده می کنند که توسط تقریبا تمام دستگاه های الکترونیکی قابل شارژ به صورت بی سیم اتخاذ شده است. 

بهتر است پس از اتمام شارژ ، پاوربانک شارژ بی سیم را خاموش کنید و سپس مدار شارژ بی سیم غیرفعال شود و پاوربانک بی مورد تخلیه نشود.

طول عمر پاور بانک

چرخه های تخلیه شارژ: هر باتری قابل شارژ به تدریج فرسوده می شود. به طور معمول طول عمر باتری از نظر تعداد چرخه تخلیه شارژ قابل انجام قبل از افت عملکرد با یک درجه مشخص ، ذکر می شود. برخی از پاور بانک های ارزان تر فقط ممکن است دارای چرخه تخلیه 500 بار یا بیشتر باشند اما در سایر دوره های چرخه تخلیه شارژ بیشتر عمر طولانی دارند.

یک پاور بانک خوب می تواند تنها با از دست دادن شارژ حداکثر تا 6 ماه ، شارژ خود را حفظ کند ، اما کیفیت پایین آنها تنها می تواند یک بار مفید را برای حدود یک ماه حفظ کند. این ارقام مربوط به دمای اتاق است ، اما ذخیره آنها در خارج از این دما بطور قابل توجهی عملکرد آنها را کاهش می دهد.

شارژ پاور بانک و قابلیت های فعلی

سطح شارژ قابل ذخیره در پاوربانک ها با افزایش نیاز افزایش یافته است. تلفن های هوشمند یکی از موارد اصلی است که توسط آنها شارژ می شود و در سال های اخیر ظرفیت باتری به طور قابل توجهی افزایش یافته است تا بین شارژ بیشتر شود.

پاور بانک های قدیمی احتمالاً دارای ظرفیت 1000 میلی آمپر ساعت هستند ، در حالی که برخی از جدیدترین آنها می توانند ظرفیت های عظیم 25000 میلی آمپر ساعت را ارائه دهند.

همچنین جریان موجود از طریق آنها نیز بسیار زیاد است. اغلب آنها می توانند 2.5A را تحویل دهند و به آنها امکان می دهد شارژ سریع بسیاری از دستگاه های الکترونیکی را تأمین کنند.

فناوری باتری پاور بانک

تمام پاوربانک ها از باتری های قابل شارژ مبتنی بر فناوری لیتیوم استفاده می کنند. باتری های لیتیوم-یون و لیتیوم-پلیمر معمولاً برای پاوربانک ها مورد استفاده قرار می گیرند اما اگر خیلی زود انواع دیگرشان به بازار آمد تعجب نکنید. فناوری باتری برای بسیاری از تحولات جدید مهم است: همه چیز ، از تلفن های همراه گرفته تا وسایل نقلیه الکتریکی .

دو فناوری که در حال حاضر استفاده می شود دارای ویژگی های کمی متفاوت هستند:

یون لیتیوم: باتری های لیتیوم-یون دارای چگالی انرژی بالاتری هستند ، یعنی می توانند بار الکتریکی بیشتری را در اندازه یا حجم مشخصی ذخیره کنند و ساخت آنها ارزان تر است ، اما با پیر شدن می توانند مشکلاتی داشته باشند.

لیتیوم-پلیمر: پاوربانک های لیتیوم-پلیمر به همان اندازه از پیری رنج نمی برند بنابراین انتخاب بهتری هستند. با این وجود ساخت آنها هزینه بیشتری دارد و در نتیجه ممکن است متناسب با همه بودجه ها نباشد. 

پاور بانک ها فقط یک باتری ساده نیستند: آنها از مدار الکترونیکی پیشرفته برای مدیریت شارژ استفاده می کنند و سپس سایر دستگاه ها را شارژ می کنند.

به منظور اطمینان از میزان شارژ در باتری به گونه ای شناخته شده است که آنها بیش از حد شارژ نشوند ، بنابراین آنها با سرعت مناسب شارژ می شوند و همچنین مدیریت شارژ دستگاه های قابل حمل که بطور ویژه طراحی شده و مدارهای یکپارچه و ماژول ها را ارائه می دهند ، تمام اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد. ضروری.

مبانی عملکرد پاور بانک

وقتی به نحوه کار یک پاوربانک نگاه می کنیم ، اساساً این یک باتری است که به طور معمول از یک شارژر USB مجهز به برق به داخل آن منتقل می شود. این ذخیره می شود و سپس در صورت لزوم به دستگاه تحت شارژ منتقل می شود.

برای تسهیل این کار ، پاوربانک نه تنها از یک باتری تشکیل شده است بلکه از برخی از تجهیزات الکترونیکی پیشرفته که کلیه این کارها را مدیریت می کند.

عملکرد یک پاوربانک معمولی

فناوری باتری پاور بانک

در حالی که مدیریت شارژ و شارژ باتری برای کارکرد پاوربانک مهم است ، از فناوری باتری نیز استفاده می شود.

دو فناوری اصلی وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد:

یون لیتیوم: یون لیتیوم چگالی توان بالایی را ارائه می دهد و آنچه را که اثر حافظه نامیده می شود را نشان نمی دهد (وقتی شارژ باتری ها با گذشت زمان سخت تر می شود). باتری های لیتیوم یون به طور قابل توجهی از نظر هزینه کم هستند.

لیتیوم پلیمر: باتری های لیتیوم-پلیمر به طور کلی از مقاومت و انعطاف پذیری بالاتری برخوردار هستند ، مخصوصاً وقتی که به اندازه و شکل ساخت آنها می رسد و دوام بیشتری دارند. آنها همچنین سبک وزن هستند ، از مشخصات بالایی برخوردار هستند و احتمال ابتلا به نشت الکترولیت نیز کمتر است

مراقبت از پاور بانک 

نکات و دستورالعمل های استفاده

برای گرفتن بهترین نتیجه از هر پاوربانک ، چند راهنما وجود دارد که به شما کمک می کند تا زمانی که ممکن است عملکرد از پاوربانک حاصل شود.

در دمای اتاق نگه دارید: این همیشه ممکن نیست ، اما فناوری باتری قابل شارژ لیتیوم که در پاوربانک ها استفاده می شود ، در دمای اطراف محیط بهترین عملکرد را دارد. آنها زیاد سرد یا گرم نمی شوند. یکی از مهمترین مواردی که باید به خاطر بسپارید این است که نباید آنها را در خودروها رها کنید. در آفتاب تابستان ، داخل اتومبیل ها می توانند بیش از 50 درجه سانتیگراد افزایش پیدا کنند ، و در زمستان اتومبیل ها در هنگام استفاده از آنها دارای گرمایشی نیستند ، بنابراین دما در بعضی از مکان ها می تواند واقعاً کم باشد. هر دو سناریو برای شارژ مجدد لیتیوم مناسب نیست.

شارژ قبل از استفاده اول: تولیدکنندگان همیشه توصیه می کنند قبل از استفاده ، به پاوربانک جدید شارژ کامل بدهید. مدارهای داخلی شارژ اضافی را قطع می کنند ، اما همیشه عقلانی است که قبل از شروع استفاده از آن ، آن را به حالت معلوم تبدیل کنید.

باتری را شارژ نگه دارید: این ممکن است واضح به نظر برسد ، اما در صورت شارژ نشدن پاوربانک هیچ فایده ای ندارد. به شما کمک می کند تا در اسرع وقت پس از استفاده شارژ شوید. به این ترتیب همیشه آماده استفاده خواهد بود.

شارژ پاوربانک در صورت عدم استفاده برای دوره: باتری های قابل شارژ یون لیتیوم و پلیمر لیتیوم دوست ندارند مدت طولانی در حالت تخلیه باقی بمانند. از آنجا که باتری ها همیشه با گذشت زمان کمی شارژ می شوند ، بهتر است به طور دوره ای شارژ مجدد پاور بانک ها را انجام دهید ، در حالی که مدتی است از آنها استفاده نشده است. این به این معنی است که آنها برای استفاده آماده هستند و باتری در شرایط نوک نگه داشته می شود.

فقط از پاوربانک به روش مورد نظر استفاده کنید: این ممکن است کاملاً واضح به نظر برسد ، اما فقط باید از پاوربانک برای شارژ نوع دستگاه مورد نظر خود استفاده کرد. برخی از دستگاه ها ممکن است ولتاژ های مختلفی داشته باشند ، اگرچه اگر اتصال USB دارند ، این مورد نخواهد بود. همچنین دستگاه های بزرگ ممکن است جریان بسیار زیادی را از یک پاور بانک کوچک و مانند آن جلب کنند.

از رطوبت دور باشید: پاوربانک ها دستگاه های الکترونیکی هستند و بنابراین آب و حتی رطوبت را دوست ندارند. یک توصیه کلیدی هنگام استفاده از پاوربانک ها این است که دائما آنها را خشک نگه دارید. با مقدار توان موجود در پاوربانک ، رطوبت می تواند آسیب قابل توجهی وارد کند

کیف و اشیاء فلزی را در جیب یا کیف خود قرار ندهید: با توجه به میزان قدرت موجود در پاور بانک ها و احتمال وجود اتصال کوتاه ، یک جنبه بسیار مهم استفاده از پاور بانک ها این است که اطمینان حاصل کنید که آنها هرگز کوتاه نمی شوند. اگرچه پاوربانک ها به طور معمول دارای دکمه ای هستند که برای فعال کردن منبع در خروجی باید فشرده شوند ، اما همیشه بهتر است که مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که آنها هرگز در موقعیتی قرار نمی گیرند که اجسام فلزی بتوانند خروجی را کوتاه کنند. قرار دادن آنها در جیب در کنار کلیدها "نه نه" مشخص است.

آن را رها نکنید: پاوربانک ها دارای صفحه های مدار و همچنین باتری هستند. مانند هر مورد دیگر از تجهیزات الکترونیکی ، آنها باید با کمی دقت کار کنند. انداختن آنها باعث آسیب رساندن به کیس ، صفحه مدار یا حتی خود عنصر باتری قابل شارژ لیتیوم می شود. هنگام استفاده از آنها مراقب باشید.

استفاده از باتری های قابل شارژ پاور بانک بسیار آسان است. با چند اقدام احتیاطی معقول ، آنها واقعاً سازگار بوده و در صورت عدم دسترسی به برق شهری ، شارژ اضافی را تأمین می کنند.

یکی از مهمترین نکاتی که باید به خاطر بسپاریم ، شارژ نگه داشتن آنهاست. این گفته بعضی اوقات راحتتر از انجام است ، اما اگر بعد از شکایت در اسرع وقت شارژ نشود ، استفاده از آن فایده ای ندارد.